podatek od nieruchomości, podatek lokalny, opodatkowanie nieruchomości
30 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija termin złożenia do US zeznań za 2023 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39
A A A

Gazeta Podatkowa nr 90 (1131) z dnia 10.11.2014

Podatek od nieruchomości za apartamentowiec

Budynek apart-hotelu, w którym apartamenty będą podlegały tzw. najmowi długoterminowemu, podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości według stawki przewidzianej dla budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.


O CO PYTAŁ PODATNIK?

Spółka uzyskała pozwolenie na budowę budynku z przeznaczeniem na apart-hotel. Pozwolenie to obejmuje wybudowanie budynku apartamentowca z garażem podziemnym, ogrodzeniem, infrastrukturą i zagospodarowaniem terenu. W myśl Prawa budowlanego obiekt, o którym mowa, zaliczony jest do kategorii obiektu budowlanego - XIV. Przedmiotowy budynek składa się z czterech odrębnych części mieszkalnych - apartamentów, które przeznaczone są do wynajmu w ramach najmu długoterminowego. Ponadto, zgodnie ze stanowiskiem Ośrodka Klasyfikacji Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi, budynek apart-hotelu zaliczony został do kategorii "Budynki o trzech i więcej mieszkaniach".

W związku z tym spółka zwróciła się z zapytaniem, czy na podstawie art. 1a pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych opisany budynek apart-hotelu, przeznaczonego na cele mieszkalne, kwalifikowany powinien być, na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości, jako budynek związany z prowadzeniem działalności gospodarczej, czy podlega wyłączeniu z tej definicji.

We wniosku o wydanie interpretacji spółka zaprezentowała własne stanowisko, zgodnie z którym przedmiotowy budynek należy traktować jako mieszkalny, nawet jeśli znajduje się w posiadaniu przedsiębiorcy, który czerpie zyski z długoterminowego wynajmu znajdujących się w nim pomieszczeń.


ZDANIEM PREZYDENTA MIASTA:

Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy uznał stanowisko zaprezentowane przez spółkę za nieprawidłowe w obowiązującym stanie prawnym.

Wskazał on, że w myśl Prawa geodezyjnego i kartograficznego podstawę wymiaru podatków i świadczeń stanowią dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków. W związku z tym, owa ewidencja jest urzędowym źródłem informacji faktycznych wykorzystywanych w postępowaniach administracyjnych.

Prezydent zaznaczył, iż z prowadzonej ewidencji wynika, że przedmiotowy budynek został zakwalifikowany jako "budynki handlowo-usługowe". Także z informacji przedstawionych przez spółkę wynikało, że został on zakwalifikowany do kategorii obiektów budowlanych - XIV. Zgodnie z załącznikiem do Prawa budowlanego kategoria ta obejmuje budynki zakwaterowania turystycznego i rekreacyjnego, jak hotele, motele, pensjonaty, domy wypoczynkowe czy schroniska turystyczne.

W interpretacji przywołano wyrok WSA w Gliwicach z dnia 18 sierpnia 2010 r., sygn. akt I SA/Gl 440/10, w którym Sąd orzekł, że opodatkowanie budynku stawką podatku przewidzianą dla budynków mieszkalnych jest możliwe, jeżeli w ewidencji gruntów i budynków budynek określony został jako mieszkalny. Jeśli pozwolenie na budowę dotyczy budynku niemieszkalnego, wówczas należy go opodatkować z zastosowaniem stawki właściwej dla danej kategorii budynków. Dopiero na podstawie decyzji o zmianie przeznaczenia budynku niemieszkalnego na mieszkalny i gdy zmiana ta zostanie uwidoczniona w ewidencji gruntów i budynków, możliwe będzie opodatkowanie według stawki dla budynków mieszkalnych.

Dlatego w rozpatrywanym przypadku budynek należy opodatkować z zastosowaniem stawki najwyższej. Prezydent wskazał też, że w myśl przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych jako grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej należy traktować grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. Wyjątek stanowią budynki mieszkalne oraz grunty związane z tymi budynkami, chyba że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych.

(interpretacja indywidualna Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 18 kwietnia 2014 r., nr PE-OP.3120. 162.2014.GWA)

Komentarz redakcji

Dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków są wiążące dla organu podatkowego. Organy ustalając wysokość zobowiązania podatkowego nie są uprawnione do przyjęcia innej podstawy wymiaru podatku niż ta wskazana w ewidencji.

Ewidencja gruntów i budynków oraz klasyfikacja gruntów i budynków w niej zawarta są urzędowym źródłem informacji faktycznych wykorzystywanych w postępowaniu podatkowym. Ponadto warto zaznaczyć, że w każdym przypadku, gdy dane zawarte w deklaracji czy oświadczeniu złożonym przez podatnika nie zgadzają się z danymi wynikającymi z ewidencji, rozstrzygające znaczenie dla opodatkowania gruntów i budynków mają zapisy zawarte w ewidencji.

www.PodatekOdNieruchomosci.pl:

 Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź!
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Przepisy prawne

Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.