Gazeta Podatkowa nr 103 (2082) z dnia 27.12.2023
Powstanie w 2024 r. zobowiązania w zakresie podatku od nieruchomości
Zgodnie z przepisami ustawy o podatkach i opłatach lokalnych obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku. Natomiast jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub ich części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem. Są to tzw. wakacje podatkowe.
Oznacza to, że z dniem 1 stycznia 2024 r. zaktualizuje się zobowiązanie podatkowe w podatku od nieruchomości w odniesieniu do budynków i budowli, których budowa została zakończona w 2023 r. bądź w tym roku rozpoczęto ich użytkowanie lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem.
W praktyce kwestia powstania zobowiązania podatkowego budzi wiele niejasności i wielokrotnie była rozstrzygana przez sądy administracyjne. Dominuje tutaj pogląd, zgodnie z którym powstanie obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości uzależnione jest od faktu zakończenia prac związanych ze wznoszeniem obiektu budowlanego lub od rozpoczęcia jego użytkowania przed ostatecznym zakończeniem robót. Powstanie obowiązku podatkowego nie jest uwarunkowane uzyskaniem prawa do użytkowania budynku. Innymi słowy, o momencie powstania obowiązku podatkowego decyduje fakt wcześniejszego wystąpienia jednego z dwóch wskazanych zdarzeń: zakończenia budowy (co może być potwierdzone w dzienniku budowy lub ustalone w inny sposób) lub rozpoczęcia faktycznego użytkowania. Poza tym prawo do skorzystania z wakacji podatkowych przysługuje nie tylko inwestorowi, ale również nabywcy takiej nowo wybudowanej nieruchomości.
Co ważne, jeżeli podatnik ma jakiekolwiek wątpliwości interpretacyjne w zakresie tego zagadnienia, to powinien zwrócić się do właściwego organu podatkowego o wydanie indywidualnej interpretacji. Organem tym jest wójt (burmistrz, prezydent miasta). Występując o interpretację, należy uiścić opłatę w wysokości 40 zł. W przypadku gdy w jednym wniosku występuje więcej odrębnych stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych, opłatę należy wnieść od każdego z nich.
www.PodatekOdNieruchomosci.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.09.2024 (wtorek)
16.09.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|