Gazeta Podatkowa nr 13 (2096) z dnia 12.02.2024
Wniosek o zwrot nadpłaty w podatku od nieruchomości
Okazało się, że przez ostatnie kilka lat w naszej spółce był źle naliczany i opłacany podatek od nieruchomości. Powstała nadpłata i chcielibyśmy wystąpić do gminy o jej zwrot. Czy jest to możliwe?
W takiej sytuacji podatnik powinien złożyć do organu podatkowego wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku od nieruchomości. Zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Oznacza to, że o zwrot nadpłaty podatnik ma prawo zwrócić się za okres 5 lat wstecz.
Ustawodawca nie przygotował wzoru takiego wniosku. Jednak niektóre organy podatkowe mają własne formularze.
Zasadniczo wszelkie nadpłaty podatku podlegają zaliczeniu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami, niezapłaconych w terminie zaliczek na podatek i innych tego typu zobowiązań. Zatem przed zwrotem nadpłaty (rozumianym jako wypłata określonej kwoty na rzecz podatnika), zgodnie z nakazem wynikającym z art. 76 § 1 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.), organ zawsze sprawdza stan zaległości i bieżących zobowiązań podatnika. W tym zakresie organ podatkowy działa z urzędu (por. wyrok WSA w Gliwicach z dnia 29 kwietnia 2021 r., sygn. akt I SA/Gl 186/21). W przypadku ich braku nadpłacone środki podlegają zwrotowi. Podatnik może też ubiegać się o zaliczenie nadpłaty na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych lub bieżących zobowiązań podatkowych.
www.PodatekOdNieruchomosci.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.10.2024 (czwartek)
15.10.2024 (wtorek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|