podatek od nieruchomości, podatek lokalny, opodatkowanie nieruchomości
A A A

Przegląd Podatku Dochodowego nr 7 (583) z dnia 1.04.2023

Podatek od nieruchomości dotyczący gruntów przeznaczonych pod inwestycje

Jako przedsiębiorca nabyłem grunt pod inwestycję związaną z budową budynku z lokalami na wynajem. Ze względów finansowych inwestycja nie została podjęta, a z posiadaniem gruntu wiąże się obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości. Czy prawidłowo przyjmuję, że podatek od nieruchomości to koszt pośredni podlegający potrąceniu w momencie poniesienia, tj. ujęcia w księgach rachunkowych?

Tak, podatek od nieruchomości to koszt pośredni, który podlega potrąceniu w momencie poniesienia, tj. ujęcia w księgach rachunkowych.

Ustawodawca wyróżnia dwa rodzaje kosztów, tj. koszty:

  • bezpośrednio związane z przychodami, czyli mające wpływ na osiąganie konkretnych przychodów, oraz
  • pośrednie, które nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych przychodach.

Koszty pośrednie, co do zasady, są potrącane w dacie ich poniesienia, za którą - u prowadzących księgi rachunkowe - uważa się dzień, na który ujęto koszt w tych księgach na podstawie otrzymanej faktury (rachunku) albo innego dowodu w przypadku faktury (rachunku). Tak wynika z art. 22 ust. 5c i 5d updof.

W przedstawionym przypadku podatnik ponosi koszty z tytułu podatku od nieruchomości. Zgodnie z odrębnymi przepisami (tj. ustawą z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych - Dz. U. z 2023 r. poz. 70) obowiązek podatkowy w tym podatku ciąży na podatniku z tytułu posiadania przez niego gruntów związanych z działalnością gospodarczą, bez względu na to, czy grunt przynosi przychód, czy nie. Właśnie z tego względu przyjmuje się, że dla celów podatku dochodowego koszt z tytułu podatku od nieruchomości jest kosztem pośrednim. Stanowisko takie potwierdzają organy podatkowe (por. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 lutego 2023 r., nr 0114-KDIP2-2.4010.316.2022.2.PK wydaną na gruncie przepisów ustawy o CIT).

Tak więc w opisanym stanie faktycznym, niezależnie od tego, czy i kiedy podatnik przystąpi do realizacji inwestycji na posiadanym gruncie, podatek od nieruchomości stanowi u niego koszt uzyskania przychodów. W rozliczeniu podatku dochodowego koszt ten należy uwzględnić w dacie poniesienia, tj. w dniu, na który został ujęty w księgach rachunkowych (bez względu na moment zapłaty podatku).

www.PodatekOdNieruchomosci.pl:

 Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź!
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Przepisy prawne

Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.