Gazeta Podatkowa nr 39 (2122) z dnia 13.05.2024
Konflikt pomiędzy współwłaścicielami nieruchomości bez wpływu na obowiązek podatkowy
Jestem współwłaścicielem nieruchomości. Drugi ze współwłaścicieli prowadzi na niej działalność gospodarczą. Ja z nieruchomości tej nie korzystam, bowiem jestem skonfliktowany z drugą stroną. Czy w takiej sytuacji nadal powinienem odprowadzać podatek od nieruchomości? Jeżeli nie mogę zostać zwolniony z tego obowiązku, to czy możliwa jest zmiana stawki podatku na niższą?
Jeśli nieruchomość lub obiekt budowlany stanowi współwłasność lub znajduje się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, to stanowi odrębny przedmiot opodatkowania, a obowiązek podatkowy od nieruchomości lub obiektu budowlanego ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub posiadaczach. Zasady odpowiedzialności solidarnej za zobowiązanie podatkowe nie stosuje się przy współwłasności w częściach ułamkowych lokalu użytkowego - garażu wielostanowiskowego w budynku mieszkalnym wraz z gruntem stanowiących odrębny przedmiot własności. W takiej sytuacji obowiązek podatkowy ciąży na współwłaścicielach w zakresie odpowiadającym ich udziałowi w prawie własności. Tak wynika z art. 3 ust. 4 i ust. 4a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 70). Tak więc wzajemne relacje współwłaścicieli oraz spory co do zakresu posiadania nieruchomości wspólnej czy w kwestii korzystania z niej pozostają bez znaczenia z punktu widzenia ponoszenia ciężarów w podatku od nieruchomości. Potwierdzone to zostało w orzecznictwie sądowym, m.in. przez WSA w Szczecinie w wyrokach z dnia: 20 września 2023 r., sygn. akt I SA/Sz 245/23 oraz 23 listopada 2022 r., sygn. akt I SA/Sz 442/22.
Jeżeli zaś chodzi o stawkę podatku, to wszystkie budynki, budowle i grunty będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkami przewidzianymi w art. 1a ust. 2a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, traktuje się jako związane z prowadzeniem działalności gospodarczej i w związku z tym podlegają one opodatkowaniu z zastosowaniem stawki najwyższej. Natomiast w sytuacji, kiedy nieruchomość stanowi współwłasność kilku osób, będących i niebędących przedsiębiorcami, fakt włączenia jej do przedsiębiorstwa jednej z nich powoduje obowiązek zapłaty podatku według stawki najwyższej solidarnie przez wszystkich.
Reasumując, Czytelnik, jako współwłaściciel nieruchomości, zobowiązany jest do regulowania zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości, niezależnie od tego czy z niej korzysta czy nie. Nie ma również możliwości, aby zmienić stawkę podatku na niższą.
"Jeżeli nieruchomość stanowi współwłasność kilku osób, będących i niebędących przedsiębiorcami, to wówczas fakt włączenia jej do przedsiębiorstwa jednej z nich powoduje obowiązek zapłaty podatku według stawki najwyższej solidarnie przez wszystkich". Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 20 września 2023 r., sygn. akt I SA/Sz 248/23 |
www.PodatekOdNieruchomosci.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
12.11.2024 (wtorek)
15.11.2024 (piątek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|