Gazeta Podatkowa nr 45 (2128) z dnia 3.06.2024
Brak zwolnienia z podatku od nieruchomości za okres pandemii
Spółka jest posiadaczem galerii handlowej. Złożony został wniosek o stwierdzenie nadpłaty w podatku od nieruchomości za okres pandemii, kiedy to w związku z lockdownem działalność handlowa nie była prowadzona. Organ wydał decyzję odmowną. Czy miał rację?
W okresie pandemii gminy miały możliwość wprowadzenia w drodze uchwał zwolnień w podatku od nieruchomości. Zwolnienia te mogły m.in. przysługiwać wskazanym przez radę gminy grupom przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z pandemią COVID-19.
Decyzja wydana przez organ podatkowy jest zgodna z obowiązującą linią orzeczniczą w tym zakresie. Sądy, orzekając w sprawie opodatkowania firmowych nieruchomości w trakcie lockdownu, stoją na stanowisku, że czas ten należy traktować jako przejściową niemożliwość wykonywania działalności gospodarczej, która nie ma wpływu na obowiązek podatkowy czy zmianę stawki podatkowej.
Podatek od nieruchomości ma charakter majątkowy, a jego pobór jest uzależniony od faktu posiadania nieruchomości. Obowiązek podatkowy w tym podatku powstaje bez względu na sposób, w jaki jest ona wykorzystywana i bez względu na sytuację materialną podatnika. Nie ma też znaczenia fakt, że podatnik nie osiągnął dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Taki wniosek płynie z orzeczenia NSA z dnia 16 marca 2023 r., sygn. akt III FSK 1540/22.
Fakt czasowych ograniczeń w działalności gospodarczej nie jest równoznaczny z utratą charakteru nieruchomości jako posiadanej przez przedsiębiorcę i nadal związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej. WSA we Wrocławiu w wyroku z dnia 3 października 2023 r., sygn. akt I SA/Wr 488/23, potwierdził, że zaprzestanie wykonywania w części nieruchomości aktywnej, bieżącej działalności usługowej, handlowej lub produkcyjnej spowodowanej wprowadzeniem ograniczeń w handlu nie oznacza definitywnego zaprzestania działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę oraz nie może skutkować automatyczną zmianą stawki podatkowej. Dopiero wyraźne wyłączenie danej części budynku z przedsiębiorstwa wnioskodawcy, wiążące się z niezaliczeniem wydatków związanych z utrzymaniem nieruchomości do kosztów uzyskania przychodów i wycofaniem nieruchomości z ewidencji środków trwałych, może skutkować przyjęciem, że ta część budynku nie jest zajęta na prowadzenie działalności gospodarczej.
www.PodatekOdNieruchomosci.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.12.2024 (wtorek)
16.12.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|