Gazeta Podatkowa nr 72 (2051) z dnia 7.09.2023
Uchwała rady gminy w sprawie stawek podatku od nieruchomości
Uchwalona przez radę gminy stawka podatku od nieruchomości, przekraczająca maksymalną stawkę podatku określoną w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych oraz w obwieszczeniu Ministra Finansów, stanowi istotne naruszenie prawa. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z dnia 27 lipca 2023 r., sygn. akt I SA/Gl 724/23.
W rozpatrywanej sprawie Regionalna Izba Obrachunkowa wniosła skargę na uchwałę Rady Miasta Knurów w sprawie ustalenia wysokości stawek w podatku od nieruchomości. Zaskarżonej uchwale zarzucono istotne naruszenie przepisów art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b) i art. 20 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych w związku z pkt 1 obwieszczenia Ministra Finansów w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2023, gdzie górna granica stawki podatku od nieruchomości w zakresie gruntów pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi jezior i zbiorników sztucznych przekroczyła dopuszczalną maksymalną wysokość ustaloną na 2023 r. w kwocie 4,58 zł od 1 ha powierzchni. W opinii RIO Rada Miasta Knurów, uchwalając wysokość ww. stawki w kwocie 5,97 zł/ha, przekroczyła swoje kompetencje uchwałodawcze. Prezydent Miasta Knurów uznał w całości zasadność przedmiotowej skargi. W związku z faktem, iż w dniu 22 grudnia 2022 r. upłynął termin do przeprowadzenia badania nadzorczego przedmiotowej uchwały przez Regionalną Izbę Obrachunkową i orzeczenia o jej nieważności w części dotyczącej przedmiotowej stawki, konieczne stało się wystąpienie ze skargą do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, w celu stwierdzenia nieważności tej stawki na podstawie art. 93 ustawy o samorządzie gminnym.
WSA w Gliwicach orzekł, że skarga zasługuje na uwzględnienie. Wskazał, że w myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych rada gminy, w drodze uchwały, określa wysokość stawek podatkowych, z tym że stawki nie mogą przekroczyć rocznie ustalonych stawek maksymalnych. Zatem uchwalona przez organ stanowiący stawka podatku od gruntów pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi jezior i zbiorników sztucznych w wysokości 5,97 zł/ha przekroczyła maksymalną stawkę podatku określoną przepisami prawa. Mając powyższe rozważania na uwadze, Sąd, na podstawie art. 147 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, stwierdził nieważność zapisów w tym zakresie.
www.PodatekOdNieruchomosci.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.09.2024 (wtorek)
16.09.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|