Gazeta Podatkowa nr 33 (2116) z dnia 22.04.2024
Podatek od nieruchomości za stacje ładowania pojazdów
Stacje ładowania pojazdów, będące zgodnie z definicją zawartą w ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych wolnostojącymi obiektami budowlanymi lub urządzeniami budowlanymi, podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości na zasadach przewidzianych dla budowli.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Wniosek o wydanie interpretacji złożył przedsiębiorca prowadzący działalność hurtową sprzedaży i dystrybucji paliw. Planuje on rozszerzyć zakres dotychczasowej działalności o działalność stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Miałyby to być stacje ładowania pojazdów:
- posadowione na fundamencie prefabrykowanym, dedykowanym do konkretnego modelu stacji,
- przymocowane do powierzchni w postaci betonowej czy żelbetowej płyty parkingowej, jak również do fundamentowej czy stropowej płyty garażu wielostanowiskowego.
Stacje te mają być mocowane do fundamentu lub powierzchni za pomocą szpilek fundamentowych.
Moc przyłączeniowa stacji wynosić ma odpowiednio: 60 kW/ 12 kW/180 kW.
Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem, czy taka stacja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.
W jego ocenie stacja ta nie będzie stanowiła przedmiotu opodatkowania, co najwyżej podatek będzie naliczany w odniesieniu do fundamentu.
ZDANIEM PREZYDENTA MIASTA:
Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe. Wskazał, że kluczowa w rozpatrywanej sprawie jest odpowiedź na pytanie, czy stacje ładowania pojazdów elektrycznych, spełniając warunki techniczne określone w ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz w rozporządzeniu Ministra Energii w sprawie wymagań technicznych dla stacji ładowania i punktów ładowania (...), podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.
Odwołał się tutaj do definicji stacji ładowania pojazdów zawartej w art. 2 pkt 27 wspomnianej ustawy. Wynika z niej, że stacja ładowania to:
a) urządzenie budowlane obejmujące co najmniej jeden punkt ładowania o normalnej mocy lub punkt ładowania o dużej mocy, związane z obiektem budowlanym, lub
b) wolnostojący obiekt budowlany z zainstalowanym co najmniej jednym punktem ładowania o normalnej mocy lub punktem ładowania o dużej mocy
- wyposażone w m.in. oprogramowanie wykorzystywane do świadczenia usługi ładowania wraz ze stanowiskami postojowymi.
W świetle tej definicji należy uznać, że stacja ładowania jest urządzeniem budowlanym lub wolnostojącym obiektem budowlanym. Zarówno wolnostojący obiekt budowlany, który nie jest budynkiem ani obiektem małej architektury, jak i urządzenie budowlane, zostały wprost wskazane jako budowle w definicji budowli określonej przepisami ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
Zatem stacja ładowania pojazdów podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości na zasadach przewidzianych dla budowli.
(interpretacja indywidualna Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp. z dnia 4 marca 2024 r., nr WPO.310.1.2023.ES)
www.PodatekOdNieruchomosci.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.10.2024 (czwartek)
15.10.2024 (wtorek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|