podatek od nieruchomości, podatek lokalny, opodatkowanie nieruchomości
A A A

Gazeta Podatkowa nr 33 (2116) z dnia 22.04.2024

Podatek od nieruchomości za stacje ładowania pojazdów

Stacje ładowania pojazdów, będące zgodnie z definicją zawartą w ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych wolnostojącymi obiektami budowlanymi lub urządzeniami budowlanymi, podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości na zasadach przewidzianych dla budowli.


O CO PYTAŁ PODATNIK?

Wniosek o wydanie interpretacji złożył przedsiębiorca prowadzący działalność hurtową sprzedaży i dystrybucji paliw. Planuje on rozszerzyć zakres dotychczasowej działalności o działalność stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Miałyby to być stacje ładowania pojazdów:

  • posadowione na fundamencie prefabrykowanym, dedykowanym do konkretnego modelu stacji,
  • przymocowane do powierzchni w postaci betonowej czy żelbetowej płyty parkingowej, jak również do fundamentowej czy stropowej płyty garażu wielostanowiskowego.

Stacje te mają być mocowane do fundamentu lub powierzchni za pomocą szpilek fundamentowych.

Moc przyłączeniowa stacji wynosić ma odpowiednio: 60 kW/ 12 kW/180 kW.

Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem, czy taka stacja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

W jego ocenie stacja ta nie będzie stanowiła przedmiotu opodatkowania, co najwyżej podatek będzie naliczany w odniesieniu do fundamentu.


ZDANIEM PREZYDENTA MIASTA:

Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe. Wskazał, że kluczowa w rozpatrywanej sprawie jest odpowiedź na pytanie, czy stacje ładowania pojazdów elektrycznych, spełniając warunki techniczne określone w ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz w rozporządzeniu Ministra Energii w sprawie wymagań technicznych dla stacji ładowania i punktów ładowania (...), podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

Odwołał się tutaj do definicji stacji ładowania pojazdów zawartej w art. 2 pkt 27 wspomnianej ustawy. Wynika z niej, że stacja ładowania to:

a) urządzenie budowlane obejmujące co najmniej jeden punkt ładowania o normalnej mocy lub punkt ładowania o dużej mocy, związane z obiektem budowlanym, lub

b) wolnostojący obiekt budowlany z zainstalowanym co najmniej jednym punktem ładowania o normalnej mocy lub punktem ładowania o dużej mocy

- wyposażone w m.in. oprogramowanie wykorzystywane do świadczenia usługi ładowania wraz ze stanowiskami postojowymi.

W świetle tej definicji należy uznać, że stacja ładowania jest urządzeniem budowlanym lub wolnostojącym obiektem budowlanym. Zarówno wolnostojący obiekt budowlany, który nie jest budynkiem ani obiektem małej architektury, jak i urządzenie budowlane, zostały wprost wskazane jako budowle w definicji budowli określonej przepisami ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Zatem stacja ładowania pojazdów podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości na zasadach przewidzianych dla budowli.

(interpretacja indywidualna Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp. z dnia 4 marca 2024 r., nr WPO.310.1.2023.ES)

www.PodatekOdNieruchomosci.pl:

 Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź!
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Przepisy prawne

Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.