podatek od nieruchomości, podatek lokalny, opodatkowanie nieruchomości
A A A

Gazeta Podatkowa nr 29 (1174) z dnia 9.04.2015

Firma w likwidacji nadal opłaca podatek od nieruchomości

Postawienie spółki z o.o. w stan likwidacji nie powoduje, że jej dotychczasowy status przedsiębiorcy ulega zmianie. Zatem do czasu jej wykreślenia z KRS pozostaje ona przedsiębiorcą, chociaż w likwidacji. Tym samym nadal jest zobowiązana do opłacania podatku od nieruchomości z zastosowaniem stawek najwyższych. Tak wynika z orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 4 marca 2015 r., sygn. akt II FSK 3116/14.

Sprawa dotyczyła spółki z o.o., która w 2008 r. została postawiona w stan likwidacji na podstawie uchwały nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników. Z akt sprawy wynikało, że spółka w 2012 r. nie złożyła deklaracji na podatek od nieruchomości. Organ podatkowy (wójt) wszczął postępowanie w sprawie zobowiązania podatkowego. Likwidator spółki złożył deklarację, która nie została wypełniona w zakresie wskazania przedmiotów opodatkowania, natomiast w polu "Informacje o przedmiotach i podmiotach zwolnionych" likwidator wniósł o zwolnienie spółki z podatku od nieruchomości za 2012 r. z powodu trwającego postępowania likwidacyjnego. Dodatkowo wskazał, iż stawka podwyższona nie ma zastosowania w przypadku spółki, bowiem budynek podlegający opodatkowaniu nie nadaje się do wykorzystywania, gdyż odłączona od niego została energia elektryczna, woda, ogrzewanie, a ponadto przecieka dach.

Zarówno organ I instancji, jak i SKO uznały, że spółka jest właścicielem gruntu i zobowiązana jest opłacać za niego podatek od nieruchomości na zasadach dotyczących przedsiębiorców. Natomiast jeśli chodzi o zmniejszenie opodatkowania nieruchomości ze względu na jej zły stan, to stan techniczny uzasadniający zmniejszenie opodatkowania musi być przede wszystkim trwały i nierokujący zmian. Chodzi tu więc o taki stan obiektu, który jest katastrofalny i grozi np. jego zawaleniem, co powoduje, że nie może być w nim prowadzona działalność gospodarcza.

Ze stanowiskiem prezentowanym przez spółkę nie zgodził się też WSA w Lublinie.

Skargi kasacyjnej nie uwzględnił także NSA. Wskazał on, że dopóki spółka nie zostanie wykreślona z KRS, jest traktowana jako przedsiębiorca. Natomiast względy techniczne, które mogą spowodować zmianę stawki podatku od nieruchomości, muszą mieć charakter techniczny, a nie np. prawny czy finansowy. Ponadto fakt, że budynek, od którego odłączono przyłącza wody, elektryczności i ogrzewania nie spełnia warunków umożliwiających oddanie go do użytkowania nie oznacza, że nie może on być wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej w przyszłości.

NSA wskazał, że w omawianym przypadku spółka do czasu jej wykreślenia z KRS musi opłacać podatek od nieruchomości jak każdy przedsiębiorca.

www.PodatekOdNieruchomosci.pl:

 Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź!
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

luty 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60