podatek od nieruchomości, podatek lokalny, opodatkowanie nieruchomości
A A A

Gazeta Podatkowa nr 4 (1149) z dnia 12.01.2015

Podatek od nieruchomości za dzierżawione grunty

Grunty będące przedmiotem dzierżawy bądź wynajmowane podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości z zastosowaniem stawki najwyższej. W tym przypadku bez znaczenia jest fakt, że podmiot będący ich właścicielem prowadzi działalność leczniczą.


O CO PYTAŁ PODATNIK?

Wnioskodawca (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) jest podmiotem leczniczym w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej.

W budynku wykonuje działalność leczniczą poprzez udzielanie nieodpłatnych oraz odpłatnych świadczeń zdrowotnych służących zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Spółka świadczy też inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia.

Ponadto wnioskodawca zajmuje się wynajmowaniem oraz dzierżawą pomieszczeń, budynków i gruntów. Z tytułu zawieranych umów pobiera czynsz.

Spółka zwróciła się z zapytaniem, jaką stawkę podatku od nieruchomości powinna zastosować w odniesieniu do gruntów będących przedmiotem dzierżawy.

W przedstawionym stanowisku spółka wskazała, że w jej opinii powinna być stosowana stawka podatku od nieruchomości właściwa dla gruntów pozostałych. Na potwierdzenie swojego stanowiska powołała się na interpretację indywidualną dotyczącą podatku od nieruchomości za budowle będące przedmiotem dzierżawy, która została wcześniej dla spółki wydana. Wynikało z niej, że stawkę niższą można zastosować w sytuacji, gdy wydzierżawiony budynek nie jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej.


ZDANIEM PREZYDENTA MIASTA:

Prezydent Miasta nie zgodził się ze stanowiskiem podatnika zaprezentowanym we wniosku o interpretację.

Wskazał, że podatnik, poza główną działalnością, jaką jest działalność lecznicza, prowadzi także działalność gospodarczą związaną z wynajmowaniem oraz dzierżawą części pomieszczeń, budynków i gruntów. Zaznaczył, że grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą za wyjątkiem budynków mieszkalnych, niezajętych na prowadzenie działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości według stawek najwyższych.

Tym samym, w świetle powyższego, grunty stanowiące własność spółki podlegają opodatkowaniu stawką najwyższą o jakiej mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Ustawodawca w legalnej definicji pojęcia gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej nie zawarł warunku wykorzystywania ich na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jedynym warunkiem zaklasyfikowania gruntów do gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej jest sam fakt posiadania ich przez przedsiębiorcę bądź inny podmiot prowadzący działalność gospodarczą.

(interpretacja indywidualna Prezydenta Miasta Radomia z dnia 27 sierpnia 2014 r., nr BP.II.310.2.2014)

www.PodatekOdNieruchomosci.pl:

 Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź!
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

czerwiec 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.