podatek od nieruchomości, podatek lokalny, opodatkowanie nieruchomości
A A A

Gazeta Podatkowa nr 2 (1668) z dnia 7.01.2020

Opodatkowanie kontenerów podatkiem od nieruchomości

Kontenery wykorzystywane przez spółkę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, stanowiące podstawową bazę biurowo-socjalno-techniczną, należy traktować jak budowlę w rozumieniu art. 1a ust 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.


O CO PYTAŁ PODATNIK?

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej realizuje projekty z zakresu inżynierii oraz budownictwa na rzecz różnych inwestorów, zarówno publicznych, jak i prywatnych.

Firma posiada kontenery, które wykorzystuje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Tworzą one podstawową bazę biurową, socjalną oraz techniczną, a także wykorzystywane są jako mobilne zaplecza na budowach. Kontenery po dostarczeniu na miejsce budowy są przygotowane do podłączenia do nich mediów oraz przyłącza elektrycznego. Ponadto są posadowione na przygotowanym fundamencie budowlanym, ale nie mają bezpośredniej styczności z gruntem. Poza tym, nie są trwale związane z gruntem i są przewożone w inne miejsca po zakończeniu robót budowlanych.

Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy kontenery te spełniają definicję budynku czy budowli, a w konsekwencji czy podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

Zdaniem wnioskodawcy, na podstawie art. 3 pkt 5 Prawa budowlanego, kontenery jako obiekty niezwiązane z gruntem stanowić będą tymczasowe obiekty budowlane. Poza tym, spółka wskazała, że w jej opinii kontenery te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości na zasadach dotyczących budowli jako niemieszczące się w zamkniętym katalogu obiektów budowlanych podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.


ZDANIEM PREZYDENTA MIASTA:

Prezydent Miasta Kołobrzeg uznał za błędne stanowisko zaprezentowane prze spółkę.

Po analizie przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, Prawa budowlanego i orzecznictwa sądowoadministracyjnego organ podatkowy wskazał, że kontenery stanowiące podstawową bazę biurowo-socjalno-techniczną stanowią tymczasowe obiekty budowlane. Obiekty te, zgodnie z uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 3 lutego 2014 r., sygn. akt II FPS 11/13, można przypisać do którejś z trzech kategorii wymienionych w art. 3 pkt 1 Prawa budowlanego, tj. budynek, budowla bądź obiekt małej architektury. Zatem tymczasowe obiekty budowlane stanowią odmianę obiektów budowlanych.

Analizując stan faktyczny przedstawiony przez spółkę, Prezydent uznał, że kontenery stanowią budowle. Wskazał, że przedmiotowe kontenery zostały przygotowane do podłączenia mediów oraz przyłącza elektrycznego, w związku z czym należy uznać że stanowią całość zapewniającą możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. Poza tym kontenery te są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. W świetle tego kontenery te podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości na takich samych zasadach co budowle.

(interpretacja indywidualna Prezydenta Miasta Kołobrzeg z dnia 22 listopada 2019 r., nr D.310.1.2019.IX)

www.PodatekOdNieruchomosci.pl:

 Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź!
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

maj 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.