podatek od nieruchomości, podatek lokalny, opodatkowanie nieruchomości
A A A

Gazeta Podatkowa nr 33 (1490) z dnia 23.04.2018

Firma w domu a podatek od nieruchomości

Do prowadzenia działalności gospodarczej zamierzam wykorzystywać jeden z pokojów własnego domu.


1) Czy w takim przypadku będę musiał opłacać podatek od nieruchomości z zastosowaniem stawki najwyższej? Czy ten fakt trzeba będzie zgłosić?

Wszystko uzależnione jest od tego, w jaki sposób Czytelnik będzie wykorzystywał pokój przeznaczony na prowadzenie działalności gospodarczej.

Zasadą jest, że nieruchomości związane z prowadzeniem działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości z zastosowaniem stawki najwyższej. Jako związane z prowadzeniem działalności gospodarczej traktuje się grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. Nie dotyczy to m.in. budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami. Jednakże jeżeli w mieszkaniu prowadzona jest działalność gospodarcza, wówczas zastosowanie znajduje stawka najwyższa. Dotyczy to także sytuacji, kiedy tylko część mieszkania czy domu zajęta jest na prowadzenie firmy. Wówczas od tej części wnosi się podatek od nieruchomości z zastosowaniem stawki najwyższej, a od pozostałej - jak dla powierzchni mieszkalnych.

Zatem jeżeli Czytelnik zajmie cały pokój na prowadzenie działalności, to podatek od nieruchomości za jego powierzchnię będzie należało odprowadzać z zastosowaniem stawki najwyższej. W takim przypadku konieczne również będzie złożenie organowi podatkowemu informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych. Dokonać tego należy w terminie 14 dni od dnia zaistnienia zdarzenia mającego wpływ na wysokość opodatkowania.

Inaczej sytuacja będzie wyglądała, gdy ten sam pokój przeznaczony na prowadzenie działalności gospodarczej równocześnie nadal będzie spełniał funkcje mieszkalne. W takim przypadku w dalszym ciągu będzie on podlegał opodatkowaniu stawką niższą (dla budynków mieszkalnych).

Czytelnik, którego jedno z pomieszczeń domu przeznaczone zostanie na prowadzenie własnej działalności gospodarczej, może być zobowiązany do zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej zmiany sposobu użytkowania części domu. Jest to konieczne, gdy w obiekcie budowlanym lub jego części dochodzi do modyfikacji w zakresie warunków: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotnego, higieniczno-sanitarnych, ochrony środowiska bądź wielkości lub układu obciążeń. Tak stanowi art. 71 ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1332 ze zm.). Natomiast jeżeli w mieszkaniu będzie prowadzona działalność jedynie o charakterze biurowym, to obowiązek taki nie ma zastosowania.

Maksymalne stawki podatku od nieruchomości w 2018 r.:

od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej, od 1 m2 powierzchni użytkowej - 23,10 zł,
od mieszkalnych budynków lub ich części, od 1 m2 powierzchni użytkowej - 0,77 zł.


2) Czy wartością podatku do nieruchomości będę mógł obciążyć koszty podatkowe?

Aby dany wydatek stanowił koszt podatkowy w prowadzonej przez osobę fizyczną działalności gospodarczej, musi wykazywać związek z uzyskiwanymi z niej przychodami albo zostać poniesiony w celu zachowania lub zabezpieczenia źródła powstawania tych przychodów. Jednocześnie nie może być wymieniony w art. 23 ust. 1 ustawy o pdof (Dz. U. z 2018 r. poz. 200 ze zm.) stanowiącym katalog wydatków nieuznawanych za koszty podatkowe (art. 22 ust. 1 ustawy o pdof).

Podatek od nieruchomości mieszkalnej opłacany jest z racji jej posiadania - bez względu na to, czy na terenie nieruchomości stanowiącej podstawę jego wymiaru jest prowadzona działalność, czy też nie. Z tego względu, jeżeli pomieszczenie, w którym Czytelnik będzie prowadził działalność, zachowa również charakter mieszkalny i w konsekwencji podatek od nieruchomości nie ulegnie podwyższeniu, nie można uznać, że wydatek na jego opłacenie będzie wykazywał związek z prowadzoną działalnością. W efekcie jego części przypadającej na powierzchnię, na której wykonywania będzie działalność, nie będzie można uznać za koszt podatkowy.

Natomiast w sytuacji, gdy z tytułu prowadzenia działalności w mieszkaniu podatek od nieruchomości za powierzchnię przeznaczoną pod działalność zostanie podwyższony, wówczas kosztem podatkowym będzie wyłącznie wartość tego podwyższenia - gdyż tylko ta część podatku do nieruchomości będzie wykazywała związek z prowadzeniem firmy w mieszkaniu.

www.PodatekOdNieruchomosci.pl:

 Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź!
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

grudzień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.