Gazeta Podatkowa nr 47 (1818) z dnia 14.06.2021
Zainstalowanie podwieszanych sufitów a wysokość podatku od nieruchomości
W lokalu zainstalowany zostanie podwieszany sufit. W wyniku tego zmniejszy się wysokość pomieszczenia w świetle. Czy będzie to stanowić podstawę do korekty wielkości powierzchni uwzględnianej przy ustalaniu wartości należnego podatku od nieruchomości?
Dla budynków bądź ich części podstawę opodatkowania podatkiem od nieruchomości stanowi powierzchnia użytkowa. Tak wynika z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1170 ze zm.).
Jako powierzchnię użytkową budynku lub jego części traktuje się powierzchnię mierzoną po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach, z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych oraz szybów dźwigowych. Poza tym, w myśl przepisów wspomnianej ustawy, za kondygnację uważa się również garaże podziemne, piwnice, sutereny i poddasza użytkowe. Co istotne, powierzchnię pomieszczeń lub ich części oraz część kondygnacji o wysokości w świetle od 1,40 m do 2,20 m zalicza się do powierzchni użytkowej budynku w 50%, a jeżeli wysokość jest mniejsza niż 1,40 m, powierzchnię tę pomija się.
Aby udzielić odpowiedzi na pytanie należy odwołać się do orzecznictwa. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z dnia 6 maja 2004 r., sygn. akt I SA/Bd 63/04, stwierdził, że przez "wysokość kondygnacji w świetle", o której mowa w art. 4 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, należy rozumieć odległość pomiędzy podłożem a najniższym trwałym elementem konstrukcyjnym stropu. Zatem zamontowanie sufitów podwieszanych nie będzie miało wpływu na ustalenie wysokości podatku od nieruchomości. Potwierdzenie tego stanowiska znajdziemy w wyroku WSA w Olsztynie z dnia 7 lipca 2016 r., sygn. akt I SA/Ol 214/16. Wskazał on, że "wysokość kondygnacji w świetle" należy rozumieć jako wysokość pomiędzy powierzchnią podłogi i powierzchnią sufitu lokalu, przy czym za podłogę i sufit trzeba przyjąć płaszczyzny elementów konstrukcyjnych budynku (danej kondygnacji). Tym samym dla ustalenia powierzchni lokalu nie będą miały znaczenia zmiany na powierzchni podłóg i sufitów niemające charakteru konstrukcyjnego w stosunku do całego budynku, ewentualnie lokalu. Do takich elementów należy zaliczyć sufity podwieszane czy podwieszane pod sufitem: wiązki kablowe, rury, elementy ciągów wentylacyjnych, oraz różnego rodzaje podesty ustawiane na podłodze. Ponadto, na wysokość kondygnacji w świetle nie ma wpływu wysokość drzwi lub bram prowadzących do lokali tworzących kondygnację, gdyż okoliczność ta nie ma znaczenia dla ustalenia fizycznej odległości pomiędzy powierzchniami podłogi i sufitu.
Reasumując, zamontowanie podwieszanego sufitu nie wpłynie na wysokość zobowiązania w zakresie podatku od nieruchomości.
Informacje o opodatkowaniu firmowych nieruchomości dostępne są w serwisie www.podatekodnieruchomosci.pl.
www.PodatekOdNieruchomosci.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.10.2024 (czwartek)
15.10.2024 (wtorek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|