Gazeta Podatkowa nr 43 (1814) z dnia 31.05.2021
Podatek od nieruchomości wynajętej przez zawieszoną firmę
W związku z brakiem zleceń spowodowanym przez pandemię zawiesiłam prowadzoną działalność. Firmę prowadziłam w lokalu użytkowym, który jest moją własnością. Czy w trakcie zawieszenia muszę opłacać podatek od nieruchomości, czy istnieje możliwość jego zawieszenia? Czy jeśli wynajmę lokal innej firmie, to najemca będzie mógł samodzielnie opłacać ten podatek?
Zawieszenie działalności gospodarczej nie zwalnia przedsiębiorcy z obowiązku opłacania podatku od nieruchomości za lokal będący jego własnością. Prawo przedsiębiorców zobowiązuje przedsiębiorców, którzy zawiesili działalność, do wykonywania wszelkich obowiązków nakazanych przepisami prawa. W okresie zawieszenia działalności gospodarczej właściciel firmy nie traci statusu przedsiębiorcy, wciąż ciążą na nim określone obowiązki związane z prowadzeniem firmy, jak np. regulowanie zobowiązań publicznoprawnych.
Najwyższą stawką podatku od nieruchomości opodatkowane są grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, czyli takie, które znajdują się w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. Do takich nieruchomości nie zalicza się jedynie:
- budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami,
- gruntów pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi jezior i zbiorników sztucznych,
- budynków, budowli lub ich części, w odniesieniu do których została wydana decyzja ostateczna organu nadzoru budowlanego lub decyzja ostateczna organu nadzoru górniczego, na podstawie której trwale wyłączono budynek, budowlę lub ich części z użytkowania.
W okresie zawieszenia działalności grunty czy budynki przedsiębiorcy nadal podlegają opodatkowaniu według stawek właściwych dla przedmiotów opodatkowania związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Na zmianę wysokości stawki podatku od nieruchomości mogą ewentualnie liczyć przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność np. w swoich mieszkaniach i w czasie przerwy w prowadzeniu działalności rzeczywiście nie wykorzystują lokalu mieszkalnego do prowadzenia firmy. Wówczas mogą próbować obniżyć stawkę podatku do stawki właściwej dla budynków mieszkalnych.
Jeśli Czytelniczka zdecyduje się wynająć swój lokal innemu przedsiębiorcy, to nadal będzie musiała omawiany podatek regulować. W przypadku gdy nieruchomość będąca własnością osoby fizycznej jest przedmiotem najmu, to obowiązek podatkowy w zakresie omawianego podatku nadal obciąża właściciela tej nieruchomości. Jeżeli najemca przeznacza wynajętą nieruchomość na działalność gospodarczą, to właściciel tej nieruchomości musi opłacać podatek według stawek właściwych dla przedsiębiorców. Obowiązku tego wynajmujący nie może przerzucić na najemcę. Choć oczywiście wartość podatku Czytelniczka będzie mogła doliczyć do pobieranego od najemcy czynszu.
Czytelniczka powinna zorientować się czy gmina, na terenie której znajduje się jej nieruchomość, nie wprowadziła zwolnień w podatku od nieruchomości lub czy nie przedłużono terminów opłacania tych podatków. Gminy mają takie uprawnienia na podstawie ustaw covidowych. Zwolnienia te lub wydłużenia terminów mogą dotyczyć podatku od nieruchomości w odniesieniu do gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, i przysługiwać wskazanym przez radę gminy grupom przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19.
24,84 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej wynosi maksymalna stawka podatku od nieruchomości dla budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
www.PodatekOdNieruchomosci.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.12.2024 (wtorek)
16.12.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|