Gazeta Podatkowa nr 16 (1787) z dnia 25.02.2021
Komu przysługuje zwolnienie w podatku od nieruchomości?
Prowadzę pensjonat położony w nadmorskiej miejscowości. Czy w związku z trudną sytuacją ekonomiczną spowodowaną pandemią COVID-19 przysługuje mi automatyczne zwolnienie z konieczności opłacania podatku od nieruchomości?
NIE. Takie automatyczne zwolnienie nie przysługuje. Tarcza branżowa 6.0 dała radom gmin możliwość (nie obowiązek) wprowadzenia w drodze uchwał zwolnień w podatku od nieruchomości za wybrane miesiące pierwszego półrocza 2021 r. Zwolnienia te mogą dotyczyć podatku od nieruchomości w odniesieniu do gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, i przysługiwać wskazanym przez radę gminy grupom przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19. Poza tym w odniesieniu do takich przedsiębiorców rady gmin mogą zdecydować o przedłużeniu w drodze uchwały terminów płatności rat podatku od nieruchomości, płatnych w wybranych miesiącach pierwszego półrocza 2021 r., nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2021 r.
Czasowe zwolnienie z konieczności opłacania podatku od nieruchomości odnosi się do przedsiębiorców, którzy ponoszą negatywne konsekwencje ekonomiczne na skutek COVID-19, a zwolnienie obejmuje grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Czytelnik powinien więc w pierwszej kolejności sprawdzić, czy gmina, na terenie której znajduje się nieruchomość, w której prowadzi pensjonat, podjęła w omawianym z zakresie stosowną uchwałę, i jakie są warunki konieczne do tego, aby z takiego zwolnienia lub odroczenia płatności skorzystać.
Przykładowo gminy szczegółowo określają warunek ponoszenia negatywnych konsekwencji ekonomicznych (inaczej pogorszonej płynności finansowej) i ustanawiają zasady jego obliczania. Ponadto ustalają, jakich grup przedsiębiorców dotyczy zwolnienie, posługując się np. rodzajem prowadzonej działalności według kodów PKD. Przykładowo miasto Suwałki uchwaliło, iż zwolnienie dotyczy gruntów, budynków i budowli położonych na terenie Miasta Suwałki, wykorzystywanych do prowadzenia działalności związanej z przygotowywaniem i podawaniem posiłków i napojów gościom siedzącym przy stołach lub gościom dokonującym własnego wyboru potraw z wystawionego menu, spożywanych na miejscu (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 56.10.A), a także z prowadzeniem usług hotelarskich w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 8 ustawy o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2211).
Wniosków o udzielenie zwolnienia nie trzeba składać. Aby skorzystać ze zwolnienia, wystarczy złożyć prawidłowo wypełnioną korektę Informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych IN-1 wraz z załącznikiem ZIN-2 (w szczególnych przypadkach także ZIN-1 i ZIN-3 lub korektę deklaracji na podatek od ruchomości).
www.PodatekOdNieruchomosci.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.12.2024 (wtorek)
16.12.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|