Gazeta Podatkowa nr 56 (1306) z dnia 14.07.2016
Opodatkowanie garaży podziemnych w galeriach handlowych
Parking podziemny (garaż) stanowi - jako najniższa kondygnacja - część budynku, a jego powierzchnia użytkowa powinna zostać zaliczona do podstawy opodatkowania podatkiem od nieruchomości.
STAN FAKTYCZNY:
Skarżąca spółka posiada nieruchomość gruntową, która jest zabudowana obiektem galerii handlowej. Przedmiotowa nieruchomość gruntowa nie jest równa co do wysokości względnych, lecz ukształtowana jest w taki sposób, że grunt posiada różnicę wysokości. W konsekwencji, od strony południowo-wschodniej galeria posiada dwie kondygnacje nad poziomem gruntu. Natomiast od strony północnej - jedną kondygnację położoną nad poziomem gruntu, zaś kondygnacja niższa położona jest pod poziomem gruntu. Wyższa kondygnacja w całości stanowi lokale handlowe oraz powierzchnie komunikacyjne. Niższa kondygnacja częściowo jest wykorzystywana jako garaż (parking podziemny), a częściowo jako powierzchnie handlowe i komunikacyjne. Część handlowa niższej kondygnacji obiektu oraz kondygnacja wyższa nie zostały przez spółkę zgłoszone do opodatkowania podatkiem od nieruchomości.
W wyniku przeprowadzonego postępowania podatkowego ustalono, że spółka deklarując podatek od nieruchomości niewłaściwie zadeklarowała do opodatkowania posiadane nieruchomości. Chodziło o kwestię ustalenia przedmiotu opodatkowania w zakresie parkingu umiejscowionego w obrysie budynku.
W opinii spółki parkingu tego nie należy traktować jako budynku, ponieważ nie jest wydzielony w całości z trójwymiarowej przestrzeni zewnętrznej przegrodami budowlanymi, a tym samym nie spełnia przesłanek definicji budynku zawartej w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Skarżąca spółka twierdziła też, że nie stanowi on budowli, ponieważ nie jest odrębnym obiektem od budynku galerii, a jeden obiekt nie może jednocześnie mieć charakteru części budynku, jak i budowli lub jej części.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie rozpatrując sprawę przyznał rację organom podatkowym, które wyraziły przekonanie, że garaż jest częścią budynku zarówno pod względem prawnym, jak i konstrukcyjnym, a brak zamykanych wjazdów do garażu - nie jest przesłanką negatywną dla opodatkowania powierzchni użytkowej garażu podatkiem od nieruchomości.
W opinii sądu pierwszej instancji parking będący najniższą kondygnacją centrum handlowego, dla celów opodatkowania podatkiem od nieruchomości potraktować należy jako kondygnację tego budynku, funkcjonalnie i technicznie z nim związaną. Jest on bowiem wydzielony z przestrzeni zewnętrznej i zakreślony granicami całego budynku. Tym samym podlega on opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.
Spółka w skardze kasacyjnej zaskarżyła wyrok w całości.
SĄD ORZEKŁ:
Naczelny Sąd Administracyjny podzielił stanowisko WSA w Lublinie. Uznał, że przedmiotowy parking (garaż) podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Wskazał, że dla celów opodatkowania podatkiem od nieruchomości traktować go należy jako budynek. Tym samym powierzchnia parkingu podziemnego jest powierzchnią użytkową, stanowiącą podstawę opodatkowania w podatku od nieruchomości dla budynków lub ich części.
W orzeczeniu tym NSA stwierdził również, że gdyby parking podziemny stanowił część budynku wyniesionego ponad powierzchnię ziemi (np. galerii czy biurowca), należałoby opodatkowywać go podatkiem od nieruchomości jako część budynku, według stawki przewidzianej dla budynków.
NSA przywołał m.in. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 14 grudnia 2011 r., sygn. akt I SA/Kr 1537/11, zgodnie z którym, w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych mowa jest o wydzieleniu "budynku z przestrzeni urbanistycznej", a zamierzony konstrukcyjnie brak części ścian na jakiejkolwiek kondygnacji nie eliminuje jej z substancji budowlanej budynku.
(wyrok NSA z dnia 11 maja 2016 r., sygn. akt II FSK 1581/15)
www.PodatekOdNieruchomosci.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.09.2024 (wtorek)
16.09.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|