podatek od nieruchomości, podatek lokalny, opodatkowanie nieruchomości
A A A

Gazeta Podatkowa nr 90 (1756) z dnia 9.11.2020

Podatek od nieruchomości od kontenerów biurowych

Kontenery biurowe stanowią budowle w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ponieważ zostały wprost wymienione w przepisach Prawa budowlanego oraz stanowią całość techniczno-użytkową. Ponadto, jeżeli związane są z prowadzeniem działalności gospodarczej, to podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.


O CO PYTAŁ PODATNIK?

Spółka z o.o. na gruncie stanowiącym przedmiot zawartej z inną spółką umowy dzierżawy posadowiła zestaw przenośnych kontenerów pełniących funkcję biurową. Stanowią one własność wnioskodawcy i nie mają charakteru trwale związanych z gruntem, ponieważ są jedynie na nim posadowione. Nie posiadają także fundamentów. Wskazane kontenery pełniące łącznie funkcje biurową posiadają stałe podłączenie do mediów. Podlegają one obowiązkowym przeglądom technicznym w celu zachowania standardów bezpieczeństwa. Przedmiotowe kontenery zostały posadowione na opisanym gruncie w 2011 r. i niezmiennie pozostają w tym samym miejscu, pełniąc swą funkcję biurową.

Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy w świetle przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych kontenery biurowe składające się łącznie na obiekt pełniący funkcję biurową stanowią przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości.

W opinii spółki kontenery te nie stanowią przedmiotu opodatkowania podatkiem od nieruchomości jako budowle, o których mowa w treści regulacji art. 1a ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.


ZDANIEM PREZYDENTA MIASTA:

Prezydent Miasta Krakowa uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

W opinii Prezydenta Miasta w rozpatrywanej sprawie istotne jest ustalenie, do jakiej kategorii obiektów budowlanych należy zaliczyć przedmiotowe kontenery biurowe. Zasadniczo sprowadza się to do rozważenia, czy trzeba przyjąć, iż opisany obiekt budowlany należy uznać za budynek lub budowlę będącą przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości.

Wskazał, że mając na uwadze opis zaistniałego stanu faktycznego, a mianowicie stwierdzenie wprost, iż obiekty budowlane nie posiadają fundamentów i nie mają charakteru trwale związanych z gruntem, należy uznać, iż niespełnione zostają przesłanki pozwalające uznać ten obiekt budowlany za budynek. Jednakże kontenery te można uznać za budowle, bowiem obiekty kontenerowe zostały wymienione wprost w art. 3 pkt 5 Prawa budowlanego jako przykład tymczasowego obiektu budowlanego. Zarówno w orzecznictwie, jak i doktrynie utarło się stanowisko, iż zasadniczo za budowle w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych należy uznać jedynie budowle wymienione expressis verbis w art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego, w innych przepisach tej ustawy lub w załączniku do niej, będące wraz z instalacjami i urządzeniami obiektem budowlanym, o którym mowa w art. 3 pkt 1 lit. b) Prawa budowlanego, czyli pod warunkiem, że stanowią one całość techniczno-użytkową. Zatem kontenery te wykorzystywane w działalności spółki podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

(interpretacja indywidualna Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 10 sierpnia 2020 r., nr PD-03-1.3120.8.1.2020.MM)

www.PodatekOdNieruchomosci.pl:

 Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź!
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

czerwiec 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.