podatek od nieruchomości, podatek lokalny, opodatkowanie nieruchomości
A A A

Gazeta Podatkowa nr 50 (1716) z dnia 22.06.2020

Panele fotowoltaiczne nie podlegają opodatkowaniu

Panele fotowoltaiczne instalowane na budynkach nie spełniają warunków do uznania ich za obiekty budowlane, a zatem nie stanowią budowli podlegających opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.


O CO PYTAŁ PODATNIK?

Wnioskodawca nabywa panele fotowoltaiczne, a następnie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej będzie udostępniać je na rzecz swoich klientów, na podstawie umów leasingowych, umów najmu, umów dzierżawy. Panele te będą instalowane na budynkach.

Przedmiotowe panele zbudowane są z ramy, na której oparta jest szyba szklana będąca zabezpieczeniem ogniw fotowoltaicznych. Pod szybą znajdują się ogniwa fotowoltaiczne. W skład paneli wchodzą również inne elementy niezbędne do ich właściwego użytkowania, jak np. puszka przyłączeniowa.

Urządzenia te mocowane będą na budynkach za pomocą specjalnego systemu kotew. Sposób przytwierdzenia umożliwi w razie potrzeby ich demontaż, jak również ich wymianę na inne urządzenia prądotwórcze, nie powodując przy tym uszczerbku dla konstrukcji budynku, na którym zostaną zamontowane.

W związku z zaprezentowanym przyszłym stanem faktycznym, wnioskodawca zwrócił się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy przedmiotowe panele fotowoltaiczne stanowią budowlę w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych podlegającą opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

Wnioskodawca zaprezentował również własne stanowisko twierdząc, że panele te nie stanowią budowli w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych podlegającej opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, gdyż nie są obiektem budowlanym w rozumieniu art. 3 pkt 1 Prawa budowlanego. Nie można bowiem zakwalifikować ich do kategorii budynku, budowli bądź obiektu małej architektury wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, który został wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych. Ponadto, zdaniem wnioskodawcy, panele fotowoltaiczne nie spełniają definicji budynku ani definicji obiektu małej architektury, ani nie mogą być kwalifikowane jako budowla. Zatem w jego opinii nie mogą być przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości.


ZDANIEM PREZYDENTA MIASTA:

Prezydent Miasta Wrocławia uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy w zakresie kwalifikacji do celów podatku od nieruchomości paneli fotowoltaicznych montowanych na dachach budynków jako urządzeń technicznych, a nie obiektów budowanych o cechach budowli, podlegających opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

Prezydent, dokonując interpretacji art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych w związku z art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego, odwołał się m.in. do stanowiska, jakie zaprezentował Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 13 września 2011 r., sygn. akt P/33/09. Wynika z niego m.in., że za budowle w rozumieniu przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych mogą być uznane jedynie budowle wymienione bezpośrednio w art. 3 pkt 3 ustawy - Prawo budowlane, w innych przepisach tej ustawy lub załączniku do niej, będące wraz z instalacjami i urządzeniami obiektem budowlanym, o którym mowa w art. 3 pkt 1 lit. b) ustawy - Prawo budowlane, czyli pod warunkiem że stanowią one całość techniczno-użytkową oraz jedynie urządzenia techniczne scharakteryzowane w art. 3 pkt 9 ustawy - Prawo budowlane lub w innych przepisach tej ustawy albo w załączniku do niej. Prezydent wskazał, że w przepisach tych nie zostały w sposób wyraźny wymienione panele fotowoltaiczne. Zawierają one jedynie przykładowe wyliczenia rodzajów budowli oraz urządzeń budowlanych. Oba katalogi mają więc charakter otwarty, a w rozpoznawanej sprawie panele nie są związane z obiektem budowlanym.

(interpretacja indywidualna Prezydenta Miasta Wrocławia z dnia 29 kwietnia 2020 r., nr WPO-SAP.310.4.2020.KD)

 Komentarz redakcji 

Kwestia opodatkowania podatkiem od nieruchomości instalacji fotowoltaicznych budzi wiele kontrowersji. Pojawiają się różne stanowiska prezentowane przez sądy administracyjne oraz przez organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych.

Stanowisko zaprezentowane przez Prezydenta Miasta Wrocławia jest korzystne dla wnioskodawcy, bowiem uznanie instalacji fotowoltaicznej za budowlę rodziłoby konieczność opodatkowania jej podatkiem od nieruchomości, którego wysokość uzależniona byłaby od wartości instalacji.

www.PodatekOdNieruchomosci.pl:

 Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź!
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

wrzesień 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.