podatek od nieruchomości, podatek lokalny, opodatkowanie nieruchomości
A A A

Gazeta Podatkowa nr 18 (1684) z dnia 2.03.2020

Ustalenie wysokości podatku od nieruchomości przez osobę prawną

Osoba prawna (spółka z o.o.) nabyła budynek. Musimy zgłosić go do opodatkowania. Część pomieszczeń na ostatniej kondygnacji ma wysokość poniżej 2,2 m. Czy za nie też należy odprowadzać podatek od nieruchomości?

Osoba prawna będąca podatnikiem podatku od nieruchomości zobowiązana jest w ciągu 14 dni od momentu powstania obowiązku podatkowego (w tym przypadku nabycia nieruchomości) złożyć deklarację na podatek od nieruchomości. W deklaracji tej należy samodzielnie ustalić wysokość zobowiązania podatkowego.

Podstawę opodatkowania podatkiem od nieruchomości dla budynków lub ich części stanowi powierzchnia użytkowa. Z tym że powierzchnię pomieszczeń lub ich części oraz część kondygnacji o wysokości w świetle od 1,40 m do 2,20 m zalicza się do powierzchni użytkowej budynku w 50%, a jeżeli wysokość jest mniejsza niż 1,40 m, powierzchnię tę pomija się. Za kondygnację uważa się również garaże podziemne, piwnice, sutereny i poddasza użytkowe. Tak wynika z art. 4 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1170 ze zm.).

Ustawodawca nie wyjaśnił pojęcia "wysokość w świetle". Z orzecznictwa sądowego wynika, że chodzi tu o wysokość prześwitu pomiędzy dwiema płaszczyznami, co w odniesieniu do kondygnacji budynku może jedynie oznaczać wysokość pomiędzy podłożem a najniższymi trwałymi elementami konstrukcyjnymi stropu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 19 marca 2018 r., sygn. akt I SA/Po 1166/17, orzekł, iż: "Tak ustalona treść przepisu art. 4 ust. 2 (ustawy o podatkach i opłatach lokalnych - przyp. red.) w oparciu o reguły wykładni gramatycznej jest zbieżna z treścią ustaloną w oparciu o reguły wykładni funkcjonalnej, albowiem co do zasady podstawę opodatkowania dla budynków stanowi ich powierzchnia użytkowa (...)". Takie samo stanowisko zaprezentował Naczelny Sąd Administracyjny w orzeczeniu z dnia 20 lipca 2016 r., sygn. akt II FSK 1738/14.

Należy przypomnieć, że osoby prawne stosują zasadę samoobliczania podatku. W tym celu trzeba zapoznać się ze stawkami podatku od nieruchomości obowiązującymi w danym roku na terenie gminy, na której leży przedmiot podlegający opodatkowaniu. W przypadku gdy obowiązek podatkowy powstaje w ciągu roku podatkowego, podatek za ten rok należy ustalić proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których istnieje obowiązek podatkowy, poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności uzasadniające jego powstanie.


Wzory deklaracji na podatek od nieruchomości oraz załączników do niej dostępne są w Programie DRUKI Gofin.


Podatnik może złożyć deklarację wraz z załącznikiem (załącznikami) osobiście w organie podatkowym. Może tego dokonać także z wykorzystaniem:

  • elektronicznej platformy usług administracji publicznej (ePUAP) lub
     
  • innego systemu teleinformatycznego wskazanego na stronie Biuletynu Informacji Publicznej właściwego organu jednostki samorządu terytorialnego.

Tak przesyłane deklaracje trzeba opatrzyć:

  • kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo
     
  • podpisem osobistym, lub
     
  • podpisem zaufanym.

Przykład

Spółka posiada lokal biurowy, który znajduje się w budynku zlokalizowanym na terenie gminy Skwierzyna. Całkowita powierzchnia lokalu wynosi 120 m2, z czego 70 m2 tego lokalu ma ponad 2,20 m wysokości, 30 m2 poniżej (ale nie mniej niż 1,40 m), zaś pozostała powierzchnia, tj. 20 m2 ma wysokość w świetle poniżej 1,40 m. Lokal objęty zostanie obowiązkiem podatkowym od dnia 1 marca 2020 r.

Wyliczenie powierzchni użytkowej podlegającej opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości:

- 70 m2 - powierzchnia o wysokości powyżej 2,20 m,
- 30 m2 - powierzchnia pomiędzy 1,40 m a 2,20 m zaliczana w 50%, czyli do opodatkowania zaliczyć należy 15 m2,
- 20 m2 - wysokość poniżej 1,40 m - pomija się ją przy naliczaniu podatku,
- 85 m2, tj. 70 m2 + 15 m2 = powierzchnia użytkowa na potrzeby podatku,
- 20,90 zł - stawka dla budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej zlokalizowanych na terenie gminy Skwierzyna.

Podatek należny za 2020 r. wynosi:

- 85 m2 × 20,90 zł × 10/12 = 1.480,40 zł.

www.PodatekOdNieruchomosci.pl:

 Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź!
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

maj 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.