Gazeta Podatkowa nr 81 (1643) z dnia 10.10.2019
Nadpłata w podatku od nieruchomości
Spółka z o.o. opłaciła w całości podatek od posiadanych nieruchomości za 2019 r. Pod koniec września br. dokonała sprzedaży jednego z budynków magazynowych. Czy może złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty w podatku od nieruchomości?
TAK. Obowiązek podatkowy wygasa z upływem miesiąca, w którym ustały okoliczności uzasadniające ten obowiązek. Jeżeli obowiązek podatkowy powstał lub wygasł w ciągu roku, podatek za ten rok ustala się proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których istniał obowiązek.
Spółka z o.o. jako osoba prawna zobowiązana jest:
- składać, w terminie do dnia 31 stycznia, organowi podatkowemu właściwemu ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania, deklaracje na podatek od nieruchomości na dany rok podatkowy, a jeżeli obowiązek podatkowy powstał po tym dniu - w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających jego powstanie,
- odpowiednio skorygować deklaracje w razie zaistnienia zdarzenia mającego wpływ na wysokość podatku w terminie 14 dni od dnia zaistnienia tego zdarzenia,
- wpłacać obliczony w deklaracji podatek od nieruchomości - bez wezwania, w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego.
Tak wynika z art. 6 ust. 3, 4, 5 i 9 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1170 ze zm.).
Zatem, jeżeli spółka z o.o. dokonała sprzedaży posiadanego budynku magazynowego, to przede wszystkim ciąży na niej obowiązek złożenia korekty deklaracji na podatek od nieruchomości. Powinna tego dokonać w terminie 14 dni od daty transakcji sprzedaży. Dodatkowo, jeżeli opłacony został podatek od nieruchomości za cały rok, to poza korektą deklaracji spółka powinna też złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku.
Przedsiębiorca, który wpłacił do urzędu kwotę wyższą niż powinien, może ubiegać się o zwrot różnicy lub zaliczenie jej na poczet zaległych bądź przyszłych rozliczeń z organem podatkowym.
Przypominam, że zgodnie z art. 76 § 1 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2019 r. poz. 900 ze zm.) nadpłaty wraz z ich oprocentowaniem podlegają zaliczeniu z urzędu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę, odsetek za zwłokę od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek, kosztów upomnienia oraz bieżących zobowiązań podatkowych, a w razie ich braku podlegają zwrotowi z urzędu, chyba że podatnik złoży wniosek o zaliczenie nadpłaty w całości lub w części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Organ podatkowy w pierwszej kolejności zobowiązany jest więc zbadać, czy podatnik nie ma żadnych zaległości podatkowych. Jeśli takie istnieją, nadpłata zaliczona zostaje na ich poczet. Jeśli podatnik nie ma zaległości podatkowych, organ podatkowy musi ją zwrócić podatnikowi z urzędu, chyba że ten złoży wniosek o zaliczenie jej na poczet przyszłych podatków.
Warto wiedzieć, że organ podatkowy uprawniony jest do weryfikacji składanej korekty. W tym celu mogą pojawić się w firmie urzędnicy celem przeprowadzenia oględzin i sprawdzenia dokumentacji. Jak wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 26 stycznia 2011 r., sygn. akt II FSK 1769/10: "instytucja stwierdzenia nadpłaty nie znajduje zastosowania we wszystkich wypadkach powstania nadpłaty w rozumieniu przepisów Ordynacji podatkowej, lecz jedynie wówczas, gdy powstanie nadpłaty nie jest skutkiem działania systemu podatkowego, błędnych decyzji organów podatkowych - ale jest efektem pomyłki lub wadliwego działania samego podatnika, płatnika lub inkasenta w zakresie zobowiązań podatnika powstających z mocy prawa. W rezultacie stwierdzenie nadpłaty podatku od nieruchomości może nastąpić tylko w następstwie wyeliminowania z obrotu prawnego decyzji ustalającej to zobowiązanie".
www.PodatekOdNieruchomosci.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.09.2024 (wtorek)
16.09.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|